Wyrok rozwiązujący małżeństwo poprzez rozwód to jedyna możliwość prawnie usankcjonowanego zawarcia ponownego związku małżeńskiego. Rozwód reguluje też powstanie tzw. rozdzielności majątkowej, możliwość powrotu do poprzedniego nazwiska, pozbawia prawa dziedziczenia ustawowego po małżonku.

Ponieważ skutki takiego postępowania są poważne, nierzadko dotyczą wspólnych zobowiązań – kredytów, mieszkań, firm, oraz dzieci, proces sądowy może nie być łatwy i szybki.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, jeśli małżonkowie nie spierają się co do wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi, taki proces może zostać przeprowadzony na jednej rozprawie sądowej. Wynika to m.in. z tego, że Sąd nie musi prowadzić postępowania dowodowego celem którego jest ustalenie winy za rozkład pożycia.

Czy możliwe jest orzeczenie Sądu bez udziału małżonków na podstawie samego pozwu, z którego wynika jednoznacznie że oczekują oni rozwodu bez orzekania o winie? Niestety nie. Oboje małżonków musi zostać przesłuchanych przez Sąd na rozprawie, muszą oni również złożyć stosowne oświadczenia.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *